poniedziałek, 16 maja 2011

MOBILIZACJA SUMIEŃ

Polska wymaga mobilizacji sumień

Z ks. dr. Markiem Białkowskim CM, ustępującym proboszczem bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie, rozmawia Marek Zygmunt

Jednym z wielu dzieł, które powstały w okresie posługi Księdza Proboszcza w bazylice Świętego Krzyża, jest zrekonstruowany w tej świątyni Ołtarz Ojczyzny. Jaka jest jego geneza?
- Pomysł odbudowy tego ołtarza zrodził się w 2003 roku. Idea, która nam przyświecała, to uczczenie - wtedy - 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II oraz wotum dziękczynne za wyniesienie kościoła Świętego Krzyża do godności bazyliki mniejszej. Następnie po wykonaniu podstawowych prac badawczych i wstępnych projektów w marcu 2004 roku udaliśmy się z oficjalną delegacją do Ojca Świętego z prośbą, aby podpisał akt erekcyjny odbudowy ołtarza oraz pobłogosławił całemu przedsięwzięciu. Jan Paweł II, z którym spotkaliśmy się 24 marca, uczynił to, ale także wyraził wolę, że skoro chodzi o rekonstrukcję ołtarza w kościele Świętego Krzyża w Warszawie, to chciałby, aby ten ołtarz nosił tytuł Ołtarza Ojczyzny...

Na ile wiernie udało się przeprowadzić rekonstrukcję tego ołtarza?
- Najwierniej jak to było możliwe. Pracowały nad tym liczne zespoły badawcze: w zakresie architektury, rzeźby, obrazów, snycerki, prac pozłotniczych oraz bardzo dobrzy wykonawcy pod nadzorem wybitnych konserwatorów sztuki. Niektóre elementy ołtarza były słabo czytelne albo wręcz nieczytelne, w związku z tym wymagało to dodatkowych analiz, badań porównawczych i ostatecznie projektów. Jak sądzę, wszystkie te prace zostały wykonane przez wybitnych specjalistów z należną starannością.

Rezydujący w pobliżu bazyliki prezydent RP śp. prof. Lech Kaczyński często modlił się w bazylice Świętego Krzyża. Ufundował też obraz Ostatniej Wieczerzy umieszczony w tym ołtarzu...
- Tak, pan prezydent modlił się w naszej bazylice, uczestniczył w różnych uroczystościach, także przystępował do sakramentu pokuty. Już jako prezydent Warszawy objął honorowy patronat nad dziełem odbudowy Ołtarza Ojczyzny, a także dziełem Szkoły Cnót Obywatelskich. Jako prezydent RP to zainteresowanie i życzliwe odnoszenie się do tych realizacji potwierdził także w ten sposób, że ufundował główny obraz do tego ołtarza przedstawiający Ostatnią Wieczerzę.

Czy nie warto, aby podobne Ołtarze Ojczyzny powstawały w innych świątyniach naszego kraju?
- Każda świątynia jest także naturalnym miejscem szczególnej troski o doczesną Ojczyznę, wychowywania i kształtowania sumień ludzkich w duchu odpowiedzialności i patriotyzmu. Polska współczesność na pewno wymaga szczególnej mobilizacji, czujności, gorliwego zaangażowania i ofiarnej służby. Czy to oznacza, że powinny powstawać podobne Ołtarze Ojczyzny w innych świątyniach na terenie całego kraju, w takim sensie, w jakim powstał w Świętym Krzyżu? Ten nasz Ołtarz Ojczyzny powstał z woli Jana Pawła II. Trudno więc o dosłowność w zakresie powstawania innych Ołtarzy Ojczyzny w innych świątyniach. Na pewno nigdy nie powinno w nich zabraknąć gorliwej modlitwy, patriotycznego wychowania, formacji sumień, zwłaszcza młodzieży.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

POLSKA